Obornik organiczny – ekologiczne rozwiązanie

Dlaczego obornik organiczny jest coraz chętniej wybieranym sposobem nawożenia? Coraz częściej możemy zaobserwować powrót do naturalnych sposobów uprawy ziemi oaz sięgania po sprawdzone rozwiązania stosowane w tradycyjnych gospodarstwach. Wcześniejsze nastawienie na duży zysk bez względu na koszty w środowisku powodował nadmierną eksploatację ziemi oraz wykorzystywanie chemicznych produktów do ochrony roślin oraz użyźniania gleby. Powodowało to produkcję dużych plonów o znacząco niższej jakości. Obecnie coraz więcej osób sięga po obornik na uprawy ekologiczne, w których liczy się przede wszystkim wysoka jakość oraz naturalność.

Obornik na uprawy ekologiczne

Obornik kurzy oraz bydlęcy jako nawóz pochodzenia naturalnego jest stosowanym od dawna sposobem na użyźnianie. Dostarcza bowiem glebie wielu składników mineralnych, jak chociażby azotu, fosforu i potasu. Bogaty jest również w wapń, magnez i żelazo, ponadto zawiera dużą dawkę masy organicznej, służącej do zwiększenia poziomu próchnicy w glebie. Wszystko to sprawia, że stosowanie obornika pozwala na poprawę żyzności i urodzajności ziemi, o czym rolnicy wiedzą już od dawna. Obornik eko stoi w opozycji do środków chemicznych, które nie tylko szkodzą naszemu zdrowiu, ale również środowisku naturalnemu. Jeśli chodzi o obornik ekologiczny, granulowany jest jedną z najwygodniejszych form stosowania. Jest on bowiem dostępny w postaci skoncentrowanej – w formie suchych granulek, a produkuje się go bezpośrednio z przefermentowanego obornika naturalnego. Obornik w granulkach jest o wiele lżejszy i posiada mniejszą objętość od tradycyjnego obornika, dzięki czemu łatwo jest go przechowywać oraz transportować. Pod wpływem wilgoci z gleby granulki zwiększają objętość oraz rozpadają się, uwalniając składniki odżywcze wprost do podłoża. Obornik granulowany nie zawiera ponadto żadnych klejów i substancji wiążących – otrzymuje się go w procesie prasowania. Takie rozwiązanie pozwala także uniknąć jaj i larw owadów oraz nasion chwastów; obornik jest czysty i posiada neutralne pH.

Obornik kurzy granulowany – zalety i zastosowanie

Aby zapewnić uprawom optymalne zaopatrzenie w substancje odżywcze, warto stosować obornik kurzy granulowany. Jest on wygodny w użyciu, a jednocześnie posiada długi okres przydatności do użycia. Może być stosowany nie tylko w przypadku dużych upraw: świetnie sprawdzi się również jako koncentrat używany do roślin doniczkowych. Warto sięgać po obornik organiczny pochodzący ze sprawdzonych źródeł: tylko wówczas zyskujesz gwarancję, że będzie on wolny od pasożytów i innych zanieczyszczeń. Decydując się na używanie obornika organicznego działasz w sposób korzystny nie tylko na swoje rośliny; dbasz bowiem również o glebę, w której się one znajdują. Jest to doskonała alternatywa dla chemicznych środków wspomagania upraw, których negatywne skutki na dłuższą metę przewyższają zalety. Dzięki stosowaniu obornika organicznego Twoje rośliny stają się coraz zdrowsze, silniejsze i lepiej odżywione, a jednocześnie działasz wówczas również długofalowo, dbając o poziom mineralizacji gleby.

Kontakt

ROLPOWER
BIOEKO PJ sp.z o.o. s.k. producentem nawozów organicznych oraz środka poprawiającego właściwości gleby ROLPOWER